Herb gminy przedstawia Świętą Katarzynę z AleksandriiSwoje święto 25 listopada obchodzi św. Katarzyna – patronka gminy Rudna.

Według legendy urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką króla Kustosa. Przez lata uchodziła za jedną z najpopularniejszych świętych Kościoła katolickiego.
Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza lub Maksymina, żonę którego nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach, wyrok wykonano przez ścięcie.

św. Katarzyna - patronka gminy Rudna

Herb gminy przedstawia Świętą Katarzynę z Aleksandrii, która ubrana jest w pofałdowaną zieloną suknię przepasaną żółtym pasem, na ramionach narzucony ma czerwony płaszcz. Ponadto ma na sobie brązowe buty lekko widoczne spod sukni. W swojej prawej ręce trzyma miecz ze stali o złotej rękojeści skierowany w dół, a w lewej unosi koło z sześcioma szprychami na wysokości ramion. Głowę jej wieńczy korona. Cała postać znajduje się na niebieskim polu. Według historycznych wersji herbu wyobrażenie Świętej Katarzyny jest symbolem Rudnej co najmniej od okresu średniowiecza.

Św. Katarzyna Męczennica ukazuje się w jeszcze w herbach miast polskich tj. Dzierżgonia, Nowego Targu, Działdowa, Tyczyna i Góry.