Jubileusz 30 – lecia posługi kapłańskiej uroczyście obchodził ks. dr Jan Pazgan, od 2016 roku proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Rudnej. Wcześniej duszpasterz akademicki diecezji legnickiej, wykładowca filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy. Miłośnik sztuki.

Ks. dr Jan Pazgan pełni posługę kapłańską od 30 lat, od 6 lat jest proboszczem w Rudnej. Dał się poznać jako otwarty przyjaciel ludzi i zwierząt. Nie ukrywa artystycznej duszy i aktywności, dlatego zachęca do łączenia chrześcijańskiej wiary i wrażliwości ze sztuką. Znany z płomiennych kazań i głębokiej wiary, lubi rozmowy z drugim człowiekiem. Jak sam o sobie mówi, jest radykalny w kwestii zasad wiary, ale zawsze wysłuchuje argumentów drugiej strony, bo w dyskusji ponad wszystko woli dialog od konfrontacji.

– Dokładnie 20 lat temu po raz pierwszy, jako student spotkałem się z księdzem Janem. Był wówczas moim wykładowcą. Ks. Jan jest wyjątkowym człowiekiem o otwartym sercu. Wie, jak poderwać do działania młodych ludzi. Jest przykładem, że człowiek wierzący powinien całym swoim życiem świadczyć o swojej wierze poprzez wszystkie podejmowane aktywności. Składając najserdeczniejsze życzenia z okazji 30 – lecia posługi kapłańskiej, dziękuję za wspólną pracę na rzecz naszej społeczności – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Ks. dr Jan Pazgan jest jednym z nielicznych ludzi w Polsce, którzy potrafią pisać ikony. Technikę poznał podczas  studiów teologicznych w Rzymie. – Ikonografia to rodzaj modlitwy, bycia w promieniach Bożej łaski, ponieważ ikonografia jest przedłużeniem Słowa Bożego, przedłużeniem treści zbawczych, które przenosimy na płótno, na deskę – mówi.  Przez wiele lat ks. Jan był duszpasterzem młodzieży studenckiej w diecezji legnickiej, co roku organizował wyjazd na zlot młodzieży chrześcijańskiej do Lednicy. Prywatnie jest miłośnikiem i uznanym hodowcą psów japońskiej rasy akita. Właściciele tych psów podkreślają, że mają one w genach silny element dzikich przodków. Wychowanie tych zwierząt jest trudne, wymaga cierpliwości, stanowczości, ale również wiele serca.

Uzupełnieniem jubileuszu był znakomity koncert w wykonaniu grupy Tomka Kamińskiego, wokalisty, skrzypka i autora tekstów. Artysta zaprezentował w kościele w Wądrożu między innymi  utwory z płyty “Dobro nieskończone” wydanej w 25 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.