Osoby chętne do przyjęcia czworonoga otrzymują specjalny bon adopcyjny. Akcja prowadzona jest w ramach gminnego Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Rudna.

800 zł dofinansowania może otrzymać osoba, która adoptuje bezdomnego psa. Po podpisaniu umowy adopcyjnej, nowy właściciel czworonoga otrzymuje zwrot kosztów poniesionych na zakup budy, legowiska czy innych akcesoriów oraz karmy. Na podstawie złożonych w urzędzie gminy faktur otrzymuje zwrot wydatków do wysokości 800 zł.

– Bezdomne psy to najczęściej zwierzęta porzucone. Jednak zdarza się, że czworonóg gubi się i mimo wysiłków właściciela nie udaje się go odnaleźć. Dlatego zachęcamy do bezpłatnego czipowania swoich psów. Nasza gmina od wielu lat opłaca z własnego budżetu wszczepianie czipa z numerem identyfikacyjnym. Pozwala to na szybkie odnalezienie właściciela oraz umożliwia podróżowanie z psem po krajach UE – wyjaśnia Ewelina Bilańska z referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa.

W tym roku bezpłatne czipowanie wykonywane jest w Polkowicach w gabinecie weterynaryjnym DDD Krzysztof Żurawicz przy ul. Kominka 2. Od 2012 roku w Gminie Rudna zaczipowano ponad 680 psów.

– Planujemy uruchomienie jesienią mobilnego punktu czipowania. Osoby zainteresowane zaczipowaniem swojego pupila prosimy o zgłaszanie się do sołtysów lub bezpośrednio do naszego referatu – dodaje Ewelina Bilańska.

W ubiegłym roku nowe domy znalazło 9 psów, a w tym już 3. Osoby, które chcą przyjąć pod swój dach nowego członka rodziny są proszone o kontakt z referatem Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa.

T: 76 749 21 31 wew. 132
E: ebilanska@rudna.pl
pl. Zwycięstwa 15, 59-305 Rudna
Pokój nr 206