Trzy gminne mieszkania socjalne i chronione zostaną oddane w Gminie Rudna. Obecnie trwają prace budowlane w byłej kotłowni przy ul. Leśnej w Rudnej.

Prace rozbiórkowe idą szybkim tempem. W pierwszej kolejności rozebrano komin byłej kotłowni. Obecnie trwa wymiana wszystkich instalacji. Wartość prac budowlanych wynosi ponad 895 000 złotych, z czego część środków gmina pozyskała z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

W naszej gminie powstaną dwa nowe mieszkania socjalne. Jedno o powierzchni 35 m2 składające się z pokoju z aneksem kuchennym oraz łazienki i drugie o powierzchni 72 m2 składające się z pokoju z aneksem kuchennym, trzech następnych pokojów oraz łazienki. Po oddaniu, mieszkania te znajdą się w zasobie gminnym. Będzie również jedno mieszkanie chronione w zasobie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o powierzchni 97,5 m2. Lokal będzie składał się z pokoju z aneksem kuchennym, 4 sypialni oraz łazienki.

– Mieszkania będą miały odpowiedni standard wykończenia. Na podłogach położymy panele, a na ścianach w kuchniach i łazienkach płytki. Wszędzie zostanie zamontowana armatura sanitarna oraz nowe instalacje elektryczne i gazowe. W mieszkaniach pojawią się nowe okna i parapety. Przed budynkiem zostanie wykonany parking dla nowych mieszkańców. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 24 grudnia tego roku – informuje Renata Michalik z Referatu Inwestycji Gminy Rudna.

Przypomnijmy, że obecnie w Gminie Rudna znajduje się 28 mieszkań socjalnych, 93 mieszkania komunalne oraz jedno tymczasowe.

Gminne lokale mają zróżnicowany czynsz uzależniony od standardu. Najniższe opłaty są w lokalach socjalnych – te zaczynają się od 1,63 za m2. W mieszkaniach komunalnych mamy czynsze od 1,65 zł za m2 do 7,34 zł za m2. Ta ostatnia stawka dotyczy mieszkań, które przeszły kapitalny remont – wyjaśnia Halina Zbroińska, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gminie Rudna.

Wszystkie lokale mają powierzchnie od 25m2 do 80m2. Łączna powierzchnia mieszkań gminnych wynosi ponad 5 850 m2.