Rozpoczęły się prace przy termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Chobieni. Część zadania zostanie wykonana zanim uczniowie rozpoczną naukę, a całość z końcem tego roku.

Koszt prowadzonych prac to ponad 10,7 mln zł. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych  w wysokości 6,84 mln zł, reszta finansowana jest z budżetu gminy Rudna.

– To kolejna duża inwestycja w gminie, która ruszyła i widać już postępy prac. Na dzień dzisiejszy wiemy, że prace nie zakończą się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, ale będą na tyle ukończone, że pozwolą uczniom i nauczycielom wrócić we wrześniu do placówki – mówi Wójt Gminy Rudna Adrian Wołkowski. – Jest to I etap zadania w ramach poprawy efektywności energetycznej budynków placówek oświatowych na terenie Gminy Rudna, staramy się o kolejne fundusze zewnętrzne, aby podobną inwestycję przeprowadzić w Szkole Podstawowej w Rudnej – dodaje wójt.

Prace prowadzone są wewnątrz i na zewnątrz budynku. Poza dociepleniem i zmianą elewacji, modernizowana jest instalacja ciepłej wody użytkowej. Wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania, wraz ze źródłem ciepła, na pompę ciepła i kocioł gazowy. Zadanie obejmuje również montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z wymianą obecnego oświetlenia na oszczędne typu LED.

– Ta inwestycja przyniesie nam wiele korzyści. Zmniejszy się zapotrzebowanie na energię cieplną, co przełoży się na mniejsze rachunki i budynek zostanie równomiernie dogrzany – mówi Maciej Suchecki dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni.- Szkoła ogrzewana była jednym źródłem, ale w pomieszczeniach były kilkustopniowe różnice temperatur, dlatego cieszymy się z tej inwestycji. – dodaje dyrektor.

Przypominamy, że zadanie w Chobieni realizowane jest pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków placówek oświatowych na terenie Gminy Rudna – etap I”.