Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło bezpłatną, ogólnopolską i całodobową infolinię „Pomagamy” dla dzieci, młodzieży i rodziców, którzy mogą w ten sposób uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną. Infolinia to odpowiedź na problemy młodych ludzi, związane z okresem dorastania, szkołą czy okresem pandemii.

Bezpłatny telefon 800 800 605 działa od 6 września 2021 roku. Dzwoniąc na ten numer dzieci, młodzież, rodzice i pedagodzy mogą przez cała dobę uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Odpowiednie wsparcie można także otrzymać wysyłając wiadomość e-mail na adres pomagamy@1815.pl.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, celem uruchomienia specjalnej linii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, które są spowodowane w szczególności stanem epidemii Covid-19. Zadaniem specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej jest także wsparcie rozwoju psychofizycznego.

Z telefonu mogą korzystać wszystkie osoby, które nie radzą sobie z problemami w domu, szkole czy grupach rówieśniczych. Psycholodzy pomagają m.in. w sprawach związanych z przemocą domową, cyberprzemocą, zażywaniem substancji psychoaktywnych czy zaburzeniami odżywiania. Dzieci i młodzież mogą dzięki infolinii otrzymać ponadto fachową pomoc prawną.

W ramach projektu „Pomagamy” specjaliści infolinii wspierają także osoby dorosłe, w tym rodziców, opiekunów i nauczycieli.