Z nazwy jest bezpłatna, jednak wszyscy za nią płacimy, poprzez dopłaty z samorządowych budżetów. Ma to wpływać na efekt ekologiczny, maksymalnie obniżyć opłatę za przejazd i zorganizować ten przejazd.

W rankingu miesięcznika samorządowego wspólnota „Dopłaty do transportu zbiorowego” gmina Rudna awansowała z 594 miejsca w 2019 roku, na 21 w roku ubiegłym. To pokazuje, jak zmienia się podejście samorządu do sposobu na zapewnienie komunikacji w gminie. Transport nigdy nie był tani. Każdy kto codziennie dojeżdża do pracy swoim samochodem doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Stąd coraz więcej gmin, również gmina Rudna poprawiają dostęp do komunikacji zbiorowej i znacząco obniżają jego koszty dla mieszkańca poprzez dotację dla organizatora przewozów.

– Jest to duży sukces osiągnięty dzięki dobrym decyzjom jakie inicjowałem, a radni uchwalali – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

W gminie Rudna na koszt transportu zbiorowego wyliczony z dopłaty wynosi 256 zł. Na Dolnym Śląsku tylko Kobierzyce wydają więcej niż Rudna bo o 56 zł rocznie więcej. W ubiegłym roku w budżecie gminy zabezpieczono na dopłaty do komunikacji blisko 2 mln zł. w 2019 roku było to zaledwie 200 tys. zł.

– W samorządach, transport zbiorowy postrzegany jest jako jedno z najważniejszych zadań. Pomimo wysokich kosztów funkcjonowania, korzyść dla Mieszkańców jest bezsprzeczna i bez wątpienia będziemy kontynuować i w miarę możliwości rozwijać bezpłatny transport w Gminie Rudna – dodaje Wójt.