W ramach trwającego Tygodnia Jaskry pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia tej choroby. Na badania są przyjmowane osoby, które nie odwiedziły okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej tej choroby.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty. Jest dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć ok. 800 tys.-1 mln osób. Szacuje się, że nawet połowa chorujących nie została do tej pory zdiagnozowanych.

– Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się już wcześniej przypadki choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35. roku życia, szczególnie z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca – informuje prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Mieszkańcy Gminy Rudna mogą przebadać się w Głogowie w klinice okulistycznej, telefon 76 831 37 47 oraz 76 831 37 48 lub w innych wybranych placówkach na Dolnym Śląsku. Pełna lista placówek znajduje się TUTAJ. Akcja trwa do 12 marca.