Znakowanie psa poprzez czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, która umożliwia w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie właściciela.

Czipowanie zwierząt polega na wszczepieniu w ich ciało mikroprocesora, w którym znajduje się kod w postaci numeru identyfikacyjnego składającego się z piętnastu cyfr. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informację o właścicielu i  zwierzęciu. Elektroniczne znakowanie jest także niezbędnym wymogiem, żeby podróżować z psem po krajach Unii Europejskiej.

Gmina Rudna, od kilku lat umożliwia mieszkańcom bezpłatnie znakowanie psów. W następstwie tego od 2012 roku zostało zaczipowanych 680 czworonogów.  Na realizację zadania pn.: „Świadczenie usług weterynaryjnych z zakresu elektronicznego znakowania psów, których właściciele są mieszkańcami Gminy Rudna” w 2021 roku wybrano ofertę złożoną przez Pana Krzysztofa Żurawicza prowadzącego Gabinet weterynaryjny i DDD Krzysztof Żurawicz, przy ulicy Kominka 2 w Polkowicach. W celu zaczipowania psa należy skontaktować się ze wskazanym gabinetem weterynaryjnym pod numerem telefonu 889 251 421 lub stawić się osobiście.

Dane oznakowanych czworonogów bezpłatnie wpisywane są do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. Dostęp do bazy można uzyskać po zarejestrowaniu się na stronie https://www.safe-animal.eu/ i założeniu indywidualnego konta.

Właściciel zaczipowanego psa powinien go wyrejestrować z bazy w przypadku śmierci lub przekazania do adopcji.

Wszystkich właścicieli psów na terenie gminy Rudna zachęcamy do jak najszybszego oznakowania swoich pupili.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z pracownikami Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Gminy Rudna pod numerem telefonu 76 74 92 131/132.