Ruszył rządowy program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat. W naszej gminie można zaszczepić się w przychodni Cuprum-Med.

Wcześniej do bezpłatnych szczepień byli uprawnieni seniorzy, pracownicy służby zdrowia, farmaceuci, nauczyciele czy żołnierze. Teraz wystarczy zgłosić się do wybranego punktu i przyjąć szczepionkę. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, ważne jest, aby jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą. Jest to szczególnie istotne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19.

Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem. Rząd zdecydował, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie.

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Na szczepienie powinny zgłaszać się osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.

Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniu na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom.