Za ofiarność, odwagę i zaangażowanie, ale także umiejętność łączenia pracy zawodowej i wyjątkowej społecznej służby podziękował strażakom wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski. Obchody Dnia Świętego Floriana uczczono także wspólną modlitwą.

Na terenie gminy Rudna działa pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zrzeszają łącznie 90 druhów i 30 członków drużyn młodzieżowych.

– Trudno dziś wyobrazić sobie naszą gminę bez OSP. Odgrywają one niezwykle ważną rolę, dając poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, ale także aktywnie uczestnicząc w życiu naszej społeczności na wielu płaszczyznach. Serdecznie dziękuję za ofiarność, odwagę i zaangażowanie w pełnioną służbę oraz wyjątkową umiejętność łączenia pracy zawodowej, obowiązków domowych i społecznej misji. Przekłada się to na bardzo wysoki poziom społecznego zaufania i daje przykład młodszemu pokoleniu – mówił wójt Adrian Wołkowski, który spotkał się ze strażakami gminnych jednostek OSP.

Dzień Św. Floriana był także okazją do podsumowania współpracy samorządu z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Wójt Adrian Wołkowski poinformował, że do gminnych jednostek wkrótce trafi sprzęt, którego zakup sfinansowany został z wynoszącej 100 tys. zł dotacji Fundacji KGHM Polska Miedź S.A. Będą to m.in. ubrania, węże tłoczone, deski ortopedyczne, wytwornice, drabiny.

Szef gminnego samorządu zadeklarował także wsparcie dla młodzieżowych drużyn OSP w Gwizdanowie i Rudnej, które łącząc siły mają szansę powalczyć o pozycję lidera nie tylko w regionie, ale także w kraju.

W dniu patrona strażaków nie mogło zabraknąć życzeń i prezentów. W opiece nad strażakami od dziś św. Floriana, wspomagać będą rudnowskie anioły, które przekazane zostały wszystkim gminnym jednostkom.

3 maja w intencji strażaków i ojczyzny odprawione zostały uroczyste eucharystie. W Chobieni i Olszanach uczestniczył w nich wójt Adrian Wołkowski.