Gmina Rudna przygotowuje się do wdrożenia elektronicznego systemu obsługi dla mieszkańców. Bez wychodzenia z domu będzie można załatwić wiele spraw w urzędzie.

Dzięki portalowi internetowemu i aplikacji mobilnej mieszkańcy będą mieli podgląd wszystkich swoich płatności dotyczących opłat za usługi komunalne (woda, ścieki, odpady) czy podatków. Wszystkie płatności będzie można od razu zrealizować drogą elektroniczną.

W ramach projektu w Urzędzie Gminy Rudna wdrożony zostanie Elektroniczny Obieg Dokumentów w pełni zintegrowany z innymi systemami służącymi do obsługi ewidencji podatków i opłat. Pozwoli to pracownikom urzędu na jeszcze bardziej sprawne wypełniania swoich zadań, a mieszkańcy uzyskają łatwą, mobilną i szybką komunikację z Urzędem Gminy Rudna.

W ramach zadania zostanie wymienione aktualnie użytkowane oprogramowanie, pochodzące od kilku dostawców, na jeden spójny i zintegrowany system umożliwiający wdrożenie nowoczesnych e-usług publicznych. Obejmie on także dostawę niezbędnego sprzętu komputerowego (serwery, skanery dokumentów, czytniki kodów kreskowych, drukarki etykiet), licencji na oprogramowanie oraz wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego i uruchomienie e-usług publicznych. W ramach projektu zorganizowane będą również niezbędne szkolenia dla użytkowników systemu, oprogramowanie objęte zostanie gwarancją i wsparciem technicznym producenta przez okres 36 miesięcy.

– Od pierwszego dnia urzędowania, jednym z moich priorytetów było zastąpienie przestarzałych i nie przystających do XXI wieku systemów informatycznych, jakie zastałem w Urzędzie Gminy Rudna, nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców elektronicznym systemem obsługi. Taka forma komunikacji i sprawnego załatwiania spraw, to obecnie standard. Zabiegałem o te zmiany i szukałem zewnętrznego dofinansowania na wdrożenie tego systemu. Środki udało się pozyskać, a dzięki dobrej współpracy z radnymi, zadanie zostało wpisane do budżetu Gminy Rudna. Teraz zaczynamy jego realizację – informuje Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Zadanie finansowane jest z budżetu Gminy Rudna i dofinansowane środkami Rządowego Funduszu Polski Ład.