Spotkali się na terenie przystani, wzięli gumowe rękawiczki, worki i poszli w teren pozbierać śmieci. Mieszkańcy Chobieni i Stowarzyszenie Gminny Klub Żeglarski MARINA wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania Odry.

Niewielu mieszkańców wzięło udział w akcji sprzątania Odry, do której zachęcali jej organizatorzy między innymi Stowarzyszenie Gminny Klub Żeglarski Marina. We wtorkowe popołudnie na terenie przystani spotkała się niewielka grupka zaprzyjaźnionych osób. Wzięli gumowe rękawice, worki na śmieci i poszli sprzątnąć ulice, chodniki i Odrę. Przez kilka godzin śmieciami wypełniono kilkanaście worków. Znalazły się w nich między innymi papiery, worki i torby foliowe, plastikowe częściami z samochodów a także opony.

– Sprzątaliśmy teren w pobliżu portu z lądu i z wody. – mówi Katarzyna Jarosz dyrektor Żłobka Gminnego w Rudnej. – Woda była wysoka i trochę wiało, dlatego nie wypływaliśmy daleko. Posprzątaliśmy główki na Odrze – dodaje Katarzyna Jarosz. Po sprzątania Odry i okolic portu uczestnicy akcji spędzili czas przy ognisku. – Z roku na rok zbieramy mniej śmieci. To nas cieszy. Mieszkańcy dbają o środowisko – dodaje Katarzyna Jarosz.

Akcja sprzątania Odry zorganizowana została przy wsparciu gminy, ZGKiM i CKGR. Gmina dostarczyła rękawiczki i worki foliowe, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej worki z zebranymi śmieciami wywiózł na wysypisko, natomiast CKGR udostępniło przepiękny teren przystani, gdzie po akcji jej uczestnicy mogli odpocząć przy ognisku.

Ogólnopolską akcję sprzątania Odry zainicjował wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Od ponad 30 lat działa na rzecz ochrony i czystości środowiska. Po samotnym przepłynięciu polskich rzek, jezior i Morza Bałtyckiego, zaczął organizować akcje, których celem jest oczyszczenie wody ze śmieci. Jedną z nich jest „Akcja Czysta Odra”.