Łącznie 64 732 złotych dofinansowania otrzymają szkoły podstawowe w Chobieni i Rudnej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Dzięki tym środkom uczniowie z naszej gminy będą mogli zwiedzać kraj oraz poznawać jego środowisko przyrodnicze, tradycje, zabytki kultury i historię oraz osiągnięcia polskiej nauki.

O środki z MEiN na dofinansowanie wycieczek ubiegała się Gmina Rudna dla placówek w Rudnej i Chobieni. Dotacja celowa na realizację zadania zostanie wykorzystana do końca roku szkolnego 2021/2022, nie później niż do 24 czerwca 2022 r.

– To świetna wiadomość. Cieszę się niezmiernie z tego dofinansowania, zwłaszcza że pandemia odcisnęła się negatywnie na najmłodszych mieszkańcach gminy. Każda forma integracji jest dzisiaj na wagę złota, a wycieczki to dobra okazja to wspólnego ciekawego spędzania czasu i poznawania naszego kraju – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Ze środków pochodzących z dotacji sfinansowane zostaną wydatki, tj. koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka, zakwaterowanie, wyżywienie czy ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Szkoły zaplanowały już bogate programy wycieczek. Uczniowie z Chobieni wybiorą się na łącznie na 3 wycieczki i zwiedzą m.in. Biskupin, Toruń, Muzeum Zamkowe w Malborku, Gniezno, Ogród Botaniczny w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej, a także kopalnię soli w Wieliczce, Kraków i Zakopane.

Uczniowie z Rudnej z kolei wyjadą na 4 wycieczki. Odwiedzą Warszawę i jej najważniejsze zabytki oraz muzea. Wybiorą się także na wycieczkę do Wrocławia, gdzie w programie zaplanowano czas w Interaktywnym Muzeum Wody Hydropolis oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – Panoramie Racławickiej. W planach są również wyjazdy do Twierdzy Srebrnogórskiej, Świdnicy i Torunia.

Program Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” wspiera organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski.