Dziś w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie, Wójta Gminy Adriana Wołkowskiego z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim. Celem spotkania było podpisanie Deklaracji Współpracy w ramach koalicji samorządowej na rzecz „Profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.

– Nowotwór jelita grubego to podstępna odmiana, daje o sobie znać w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego ważne, aby było więcej takich inicjatyw jak tutaj w gminie Rudna, które pomogą wcześnie zdiagnozować chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie – powiedział Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.- Chciałem podziękować za zrozumienie i otwartość, kwestie zdrowia i profilaktyki to sprawa wspólna. Cieszę się, razem możemy zrobić coś dobrego–  dodał.

Pod względem śmiertelności rak jelita grubego zajmuje 3. pozycję wśród wszystkich nowotworów, w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wczesne wykrycie nowotworu daje wielką szansę na wyzdrowienie, dlatego namawiam, zachęcam i proszę naszych mieszkańców by skorzystali z bezpłatnych badań – mówi wójt Adrian Wołkowski.

Szef rudnowskiego samorządu deklaruje, że to pierwszy, ale na pewno nie ostatni program profilaktyczno – zdrowotny realizowany przy współpracy w ramach koalicji samorządowej.

– Wierzę, że nasza współpraca będzie się stale rozwijać. W tym trudnym czasie pandemii wszyscy zrozumieliśmy jak ważne jest nasze zdrowie – dodaje wójt.

Przypominamy, że badania są bezpłatne, a w programie mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

By wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę uczestnictwa i pobrać zestaw do badania. Pobraną próbkę kału trzeba przynieść do przychodni w Rudnej, skąd przekazana zostanie do Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Szczegółowe informacje można uzyskać w przychodni zdrowia Cuprum-Med w Rudnej tel.: 76 759 12 00, 76 754 46 10 i 76 754 61 11.