W ubiegłorocznych  przedświątecznych planach zrodził się pomysł zorganizowania kilkudniowych warsztatów  rękodzielniczo – kulinarnych nawiązujących do Wielkanocnych tradycji zwieńczonych degustacją tradycyjnych potraw przy udekorowanym stole. Wtedy pandemia wymusiła zmianę formy realizacji pomysłu na online, niestety w tym roku sytuacja również nie pozwoliła, by spotkać się w realu.

Na profilu facebook Centrum Kultury Gminy Rudna można oglądać materiał filmowy przygotowany przez pracowników CKGR. Instruktorzy zdradzą tajniki wyplatania świątecznego koszyczka z wikliny oraz zapoznają widzów z tradycyjnym dekorowaniem jajek metodą batikową. W tym roku tradycjami kulinarnymi dzielą się panie z zespołów folklorystycznych. Nie tylko różnorodność kultur, ale też kreatywność i pasja do gotowania bohaterek filmu zaskoczy niejednego na przykład chrzanową pianką do jajek! Dodatkowo poznamy sprawdzone przepisy na mazurka, babę majonezową, albo świąteczną pastę jajeczną.

Panie z “Sasanki” i “Roztoki” opowiedzą też o tradycjach Wielkanocnych z ich rodzinnych domów.

Dni Tradycji Wielkanocnych, to chęć zwrócenia uwagi na tradycje i klimat tych Świąt, a gdy już będzie możliwość, wspólne przygotowania, tworzenie dekoracji i potraw. Właśnie za tym najbardziej wszyscy tęsknimy, za gwarem w kuchni, zapachami, rozmowami i atmosferą wspólnego tworzenia na naszych świetlicach.

Zapraszamy do przygotowań Wielkanocnych z Centrum Kultury Gminy Rudna.

Filmiki z Dni Tradycji Wielkanocnych online dostępne poniżej:

https://tiny.pl/r2gtm
https://tiny.pl/r2gtf