Umowę na przygotowanie przedprojektowej dokumentacji rozbudowy istniejącej linii kolejowej nr 289 z Legnicy przez Lubin do Rudnej Gwizdanowa oraz budowę od podstaw linii Lubin – Polkowice – Głogów podpisali dzisiaj z wykonawcą przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei w obecności włodarzy gmin Zagłębia Miedziowego.

Dokumentacja ma być gotowa w 2023 roku. Do jej wykonana dołoży się Urząd Marszałkowski, a finanse na realizację inwestycji zapewni budżet państwa.

-To bardzo ważny krok w kierunku integracji mieszkańców i ułatwienia im możliwości przemieszczania się miedzy naszymi miastami. Jest duża szansa, aby to połączenie kolejowe powstało w 2026 roku – powiedział poseł Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów obecny na spotkaniu.

Wójt Gminy Rudna przyznaje, że to ważny krok w dalszym rozwoju gminy i całego regionu.

– Jako samorząd wspieramy wszystkie inicjatywy, które służą mieszkańcom. Zgodnie z planami, pociągi Kolei Aglomeracyjnej mają kursować co pół godziny. Oznacza to, że będzie można wygodnie i szybko przemieszczać się pomiędzy miejscowościami całego Zagłębia Miedziowego.

Poniżej zakładany przebieg Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego.