Gmina Rudna dopłaca do każdego metra wody i odprowadzonych ścieków 7 zł i 92 grosze. Dzięki temu ostateczny koszt, jaki ponoszą mieszkańcy, jest najniższy w regionie i wynosi – 2,83 zł za metr sześcienny wody oraz 4,49 zł za metr sześcienny odprowadzonych ścieków. Nie trudno policzyć, że bez dopłat, byłaby to kwota ponad dwukrotnie wyższa.

Rzeczywisty koszt opłat w gminie Rudna – to 5,18 zł za metr sześcienny zużytej wody i 10,7 zł za metr odprowadzonych ścieków. Gminne dopłaty wynoszą odpowiednio 2,35 zł i 4,49 zł. Uchwalone także na 2024 rok pozwolą utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie, a nie zmieniły się one od 2018 roku.

– Od pięciu lat ceny wody ścieków dla mieszkańców w gminie Rudna nie zmieniły się. To bardzo ważne, że oprócz zaawansowanych na wielką skalę inwestycji w gminie, możemy sobie pozwolić na utrzymanie dotychczasowych profitów dla mieszkańców. Obok ulg podatkowych są także dopłaty do wody, które powodują zmniejszenie obciążenia finansowego dla mieszkańców wynikającego z obowiązującej taryfy – mówił Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna.

Ceny wody i ścieków w gminie Rudna są najniższe nie tylko w najbliższej okolicy, należą także do najniższych w kraju.

 

Opłata za metr ³ wody i odprowadzanych ścieków:

Gmina Rudna – 7,32 zł

Gmina Ścinawa – 15,17  zł (+ 3,82 zł abonament miesięczny)

Gmina Wiejska Lubin – 15,99 zł

Gmina Grębocice – 13,03 zł (+ 12,98 zł abonament miesięczny)

Gmina Polkowice – 15,54