8 grudnia 2023 r. poznaliśmy laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Dolnego Śląska 2023. Wśród gmin do 20 tysięcy mieszkańców zajęliśmy II miejsce. Ocenie poddawane były wszystkie gminy województwa dolnośląskiego.

Nagrody rozdane zostały w dwóch kategoriach: gmin do 20 tysięcy mieszkańców oraz gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Każda z nich oceniana była na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.

Celem przedsięwzięcia było wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.

– To niezwykle ważne wyróżnienie, które stawia nas w ścisłej czołówce dolnośląskich samorządów. Statuetka, którą odebrałem w imieniu mieszkańców – to powód do dumy, radości i satysfakcji, bo pokazuje, że wytyczony i realizowany kierunek rozwoju gminy Rudna jest właściwy i wysoko oceniany – mówi Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek najlepszym samorządom odbyło się w sali sejmikowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

– Serdecznie gratuluje włodarzom pozostałych nagrodzonych gmin. To zaszczyt i przyjemność znaleźć się w tak zacnym gronie – dodaje wójt Adrian Wołkowski.

To już trzecia edycja Rankingu, zorganizowanego przez regionalny Ośrodek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu.

Ranking Gmin Dolnego Śląska 2023 patronatem honorowym objął Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kategoria Gmina do 20 tys. mieszkańców
Gmina
1. Jerzmanowa
2. Rudna
3. Grębocice
4. Radwanice
5. Karpacz

Kategoria Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców

Gmina
1. Kobierzyce
2. Polkowice
3. Kąty Wrocławskie
4. Długołęka
5. Czernica

Kategoria Lider zmiany

1. Złotoryja