Mieszkańców zapraszamy na gminne obchody Święta Niepodległości. 11 listopada spotykamy się w Chobieni.

11 listopada upamiętnia wieloletni proces odzyskiwania przez nasz kraj wolności. Tego dnia dzięki zawarciu rozejmu we francuskim Compiègne zakończyła się I wojna światowa. Proces odzyskiwania niepodległości był długi i złożony, pełen zaangażowania wielu osób. Dzisiaj mówimy o Sześciu Ojcach Niepodległości, czyli Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym i Ignacym Daszyńskim. Święto Niepodległości ustanowione w 1937 roku zostało zniesione przez komunistyczne władze w 1945 roku. Możemy je znowu świętować od transformacji ustrojowej w 1989 roku.

– 11 listopada to święto wolności, które najmocniej jednoczy Polaków. 123 lata temu odzyskaliśmy wolność dzięki zaangażowaniu i patriotyzmowi ówczesnych Polaków. Dzisiaj, po wielu latach bolesnych doświadczeń, wiemy, że gwarancją zachowania niepodległości jest przywiązanie do naszych korzeni. Na co dzień dbamy o naszą małą ojczyznę, pielęgnujemy tradycję i kulturę, pamiętamy o naszej historii. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „Wolność nie polega na robieniu tego, co chcemy, ale na posiadaniu prawa do robienia tego, co powinniśmy”. 123 lata temu nasi dziadowie wybrali to, co powinni zrobić. Dzięki temu dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. Zapraszam naszych mieszkańców 11 listopada do Chobieni na wspólne świętowanie – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się w Chobieni. O 16.30 rozpocznie się oficjalna część z udziałem żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, natomiast o 17.00 będziemy mogli obejrzeć przemowy patriotyczne Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego oraz inscenizację walk w listopadzie 1918 roku pomiędzy Polakami i żołnierzami niemieckimi z garnizonu stacjonującego w Warszawie. Mieszkańcy będą mogli również obejrzeć wystawę edukacyjną wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez nasz kraj, mapy rozbiorów oraz wojskowe mundury. Przez cały czas będzie czynne stoisko promocyjne WOT.

Przed godz. 16:00 pod pomnikiem w Gwizdanowie zostaną złożone kwiaty. Na 17.30 zapraszamy do sali widowiskowej w świetlicy w Chobieni na koncert w wykonaniu przedszkolaków, grupy artystycznej z CKGR oraz zespołów Roztoka i Sasanka.