43 bezpłatne hotspoty WiFi działają na terenie Gminy Rudna od października 2021 roku. W ciągu 9 miesięcy mieszkańcy gminy łączyli się z siecią aż 13 000 razy.

Gmina Rudna pozyskała w 2021 roku grant na budowę bezpłatnych hotspotów WiFi. Łącznie zainstalowano 43 urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne oraz udostępniono sieć WiFi w świetlicach, na placach zabaw, w szkołach, w budynku Urzędu Gminy, w rynku w Rudnej oraz Chobieni, na stadionie i boisku Orlik w Rudnej oraz na obiekcie OSIR Chobienia. Z sieci można korzystać także na przystani kajakowej w Chobieni, co jest dużym udogodnieniem dla amatorów sportów wodnych.

Już po kilku tygodniach było widać, że sieć cieszy się dużą popularnością. W pierwszym tygodniu uruchomienia sieci, skorzystało z niej około 800 osób. Obecnie trend ten utrzymuje się i z sieci codziennie średnio korzysta około 70-90 osób. Od początku okresu funkcjonowania odnotowano 13 000 połączeń z siecią.

Użytkownicy sieci w Gminie Rudna

Z sieci korzystają głownie użytkownicy telefonów komórkowych. Ta grupa stanowi 70%. Pozostałe 30% to użytkownicy komputerów i tabletów. Wiele osób, które często korzystają z Internetu w jednym miejscu, przyzwyczaja się do używania go w innych miejscach naszej gminy.

Całą siecią WiFi samodzielnie zarządza i nadzoruje zespół informatyczny Gminy Rudna. Jej działanie pozytywnie ocenił podczas kontroli Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ponadto projekt „Publiczny Internet dla każdego” idealnie wpisuje się w hasło naszej gminy „Gmina Rudna. Łączy ludzi”. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy, turyści i goście mogą bez przeszkód korzystać z łącza o prędkości co najmniej 30 Mbps.