47 osób skorzysta z gminnego programu osłonowego Opaska bezpieczeństwa w Gminie Rudna. Dzisiaj nasi seniorzy odebrali urządzenia umożliwiające szybki kontakt z centrum telemedycznym w razie pogorszenia zdrowia.

– O programie przeczytałam w Nowinkach i zgłosiłam się. Nigdy nie korzystałam z takiej teleopieki. Dobrze, że wszystko nam dzisiaj wytłumaczono. To w sumie nosi się, jak zegarek – przyznaje pani Olga z Rudnej.

– Mieszkam sama, mam 75 lat. Licho nie śpi, czasami człowiek się przewraca. A to jest rewelacja. Słyszałam, że na przykład w Niemczech wszyscy starsi ludzie to noszą. Zawsze można liczyć na ratunek i to jest cudowna sprawa – mówi pani Danuta z Koźlic. Potakują jej panie Halina I Barbara z Rudnej, które zdecydowały się na udział w programie z troski o własne bezpieczeństwo. – Też mieszkamy same, dzieci są daleko i przy użyciu tej opaski zawsze można wezwać pomoc.

Program realizowany jest w ramach Rządowego Programu Korpus Wsparcia Seniorów na 2022 rok razem z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

– Celem programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Życzę naszym seniorom dużo zdrowia, by jak najrzadziej musieli korzystać z tej opaski – podkreśla Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Opaska bezpieczeństwa w razie nagłego pogorszenia zdrowia lub trudnej sytuacji pomaga wezwać pomoc. Wystarczy nacisnąć guzik alarmowy. Opaska wyposażona jest także w detektor upadku, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami oraz funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Na program Gmina Rudna otrzymała 41 008,60 zł dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla seniorów program jest bezpłatny i jest realizowany w naszej gminie po raz pierwszy.