27 sałatek oraz wiele ciast można było skosztować podczas tegorocznej VII edycji Gratki Sałatki. Ta kulinarna impreza gości co roku w Miłogoszczy.

– Na pomysł wpadliśmy podczas naszych sąsiedzkich spotkań. Lubimy gotować i wspólnie biesiadować. Pomyśleliśmy, że w naszej gminie nie ma konkursu sałatkowego i tak powstała nasza Gratka Sałatka – wyjaśnia sołtys Miłogoszczy Krystyna Cieślik.

Podczas tegorocznej edycji można było spróbować sałatek owocowych, tradycyjnych warzywnych, z pomidorami czy lodową sałatą, z pieczonymi ziemniakami, z tuńczykiem, z pieczonym kurczakiem oraz wielu specjałów inspirowanych kuchnią włoską czy tajską.

– Bardzo zasmakowała mi sałatka z buraków z rukolą, serem feta i orzechami. Jak wyjaśniła mi autorka tego dzieła, tajemnica tkwi w kilkugodzinnym macerowaniu surowych buraków w zalewie z czerwonego wina i octu balsamicznego. Potem buraki są pieczone i po wychłodzeniu trafiają do sałatki – mówi Gabriela Dukielska, która przez 20 lat mieszkała we Włoszech i pracowała w restauracjach. Dzisiaj hobbistycznie jest popularyzatorką włoskiej kuchni w naszym regionie.

Wszyscy autorzy tegorocznych sałatek otrzymali nagrody z rąk Adriana Wołkowskiego, Wójta Gminy Rudna oraz radnego Mateusza Kosiorowskiego. We wrześniu zapraszamy do Olszan na tradycyjne święto ziemniaka.