Tłumy miłośników kultury łemkowskiej w sołectwie Wysokie. Było barwnie i wesoło. Na stołach królowały regionalne przysmaki, a na scenie Roztoka, Perła z Przybyłowic, Sasanka, Damyr, Magia Folkloru i balet gruziński. Gwiazdą wieczoru były zespoły Krambabula oraz Vorony. 

Sobotnie popołudnie sympatycy kultury i kuchni łemkowskiej spędzili w parku w m. Wysokie. Przyjechali z różnych stron regionu, aby wspólnie się bawić i celebrować II Łemkowskie Śpiewanie. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczął barwny korowód do miejsca, gdzie wspólnie rozpalono watrę.

Wójt gminy Adrian Wołkowski otwierając to kulturowe i ważne dla społeczności lokalnej wydarzenie podziękował wszystkim organizatorom, a uczestnikom życzył wspaniałych przeżyć i udanego świętowania.

Mottem naszej gminy jest hasło Gmina Rudna łączy ludzi. To miejsce, to wydarzenie, ta uroczystość jest tego najwłaściwszym i najdoskonalszym przykładem – mówi Adrian Wołkowski wójt gminy Rudna. – W organizację tego kulturowego wydarzenia włączyło się mnóstwo wyjątkowych ludzi. Dziękuję im za to. O jego randze świadczy przybycie znakomitych gości i zespołów. Dzięki przyjacielowi naszej gminy właścicielowi Łemkowskiej Winnicy przyjechał do nas balet gruziński. Bawmy się, korzystajmy z dobrodziejstw dzisiejszego wydarzenia i z tego wspaniałego miejsca – dodał wójt oficjalnie otwierając wydarzenie.

Na scenie II Łemkowskiego Śpiewania zaprezentowały się zespoły ludowe Roztoka, Perła z Przybyłowic, Sasanka, Damyr, Magia Folkloru i fascynujący balet gruziński. Występ tego zagranicznego zespołu zachwycił wszystkich zebranych. Młodzi tancerze pełni pasji tańczyli wirując w powietrzu, pomijając prawa grawitacji. Swoim dynamicznym tańcem wyzwolili w widzach mnóstwo pozytywnych emocji.

Poza ucztą dla oka, ucha była także uczta dla ciała. Wspaniałe przysmaki kuchni regionalnej o niepowtarzalnym smaku przygotowały niedoścignione w swoich umiejętnościach łemkowskie kucharki. Tego dnia nie zapomniano o najmłodszych uczestnikach. W strefie kreatywnej animatorki organizowały różne zajęcia aby uatrakcyjnić dzieciom czas.

Dziękujemy mieszkańcom za tak liczą obecność i wspólne podtrzymywanie tradycji.
Widzimy się za rok na kolejnej edycji Łemkowskiego Śpiewania.

f