Kilka tysięcy medali i zdobyte czarne pasy. Dzieci i młodzież z naszej gminy chętnie ćwiczą karate.

Na zajęcia w UKS Karate Goju-Ryu Rudna oraz Karate Goju Ryu Shuseikan Chobienia uczęszcza łącznie prawie 50 osób. Przeważają dziewczynki, bo jak przyznaje prezes uczniowskiego klubu karate w Rudnej Anna Dobrowolska, są one zwyczajnie bardziej wytrwałe w dążeniu do celu. – Mamy stałą zasadę, że zapraszamy na zajęcia dzieci od 6 roku życia. Te pierwsze 2-3 treningi są bez żadnych zobowiązań. Tak, aby dziecko zobaczyło jak ćwiczymy, czy mu się podoba. Dopiero później rodzice podejmują decyzję o zapisaniu go na treningi.

Chobienia może pochwalić się utytułowanymi zawodnikami ze złotymi czy srebrnymi medalami z Mistrzostw Świata. Obecnie trenujące dzieci w wieku 11- 12 lat już zdobywają kolejne medale. Świetne wyniki osiąga też Rudna, gdzie poza medalami klub chwali się czarnymi pasami.

Dzieci z obu klubów jeżdżą regularnie na zawody i startują w zmaganiach organizowanych w naszej gminie, takich jak Mikołajkowy Turniej Karate czy Turniej Karate o Puchar Wójta Gminy Rudna.

Oba kluby otrzymały na ten rok dotację od Gminy Rudna po 17 tysięcy złotych każdy. Pieniądze są przeznaczane na stroje sportowe dla dzieci, opłacenie wyjazdów na zawody, opłaty startowe i pracę trenera. Zarówno w Chobieni jak i w Rudnej treningi są dwa razy w tygodniu.

– W karate dzieci i młodzieży wynik nie jest najważniejszy. Treningi służą sportowej rywalizacji, a ta podnosi umiejętności techniczne dzieci, świetnie rozwija motorykę i cały rozwój młodego organizmu– podkreśla wiceprezes klubu i trener klubu w Chobieni Grzegorz Sadza. Bo karate uczy koncentracji i wytrwałości w dążeniu do celu.

Jeżeli chcesz ćwiczyć karate, to więcej informacji znajdziesz tutaj:

Rudna – link do klubu

Chobienia – link do klubu

Więcej o zawodnikach i historii klubów w najbliższych Nowinach Gminnych.