Maszt GSM w RynarcicachZdecydowane stanowisko mieszkańców oraz wielokrotne interwencje wójta gminy Rudna Adriana Wołkowskiego, kierowane do władz KGHM przyniosły efekt. Jak poinformowano w komunikacie, wydanym przez spółkę „jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace, mające na celu poprawę zasięgu i jakości sygnału telefonii komórkowej w Rynarcicach, Juszowicach i Koźlicach”.

Komunikat prasowy – to reakcja KGHM na ostatni artykuł zamieszczony na portalu e-legnickie.pl, w którym opisano problem mieszkańców, borykających się od wielu lat z brakiem dostępu do internetu lub jego fatalną jakością.

Z deklaracji składanych wójtowi gminy Rudna i mieszkańcom wynikało, że montaż masztów na szybach L-VI , R-VII oraz R-VIII ma się zakończyć w sierpniu 2020 r. Ten termin nie został dotrzymany.

We wrześniu wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski – po raz kolejny – interweniował w tej sprawie. Uzyskał wówczas informację, że w związku z pandemią COVID-19 termin został przesunięty do końca grudnia 2020 r. Wszystko wskazywało jednak na to, że i ten termin jest poważnie zagrożony.

Strajkiem zagrozili wówczas mieszkańcy, którzy pismo w tej sprawie skierowali do władz KGHM.

– Czekamy na realizację obietnicy do końca grudnia br., a potem jak 700 zdesperowanych mieszkańców wyjdzie na drogę to zrobimy taki protest, że strajk kobiet przy naszym proteście okaże się pikuś – mówiła Aleksandra Kurek, sołtys Koźlic.

Reakcja była natychmiastowa.

– Zgodnie z informacjami przekazywanymi na bieżąco do Urzędu Gminy Rudna podtrzymujemy deklarację uzyskaną od firmy Polkomtel, że zakończenie prac mających na celu poprawę zasięgu i jakości sygnału telefonii komórkowej w Rynarcicach, Juszowicach i Koźlicach zaplanowane jest na koniec grudnia tego roku. W najbliższych dniach przeszkoleni pracownicy firmy zewnętrznej mają rozpocząć montaż niezbędnych instalacji. Informujemy też, że Polkomtel uzyskał już wszystkie wymagane zgody, co w trakcie pandemii miało wpływ na opóźnienie prac. KGHM nie jest wykonawcą tej inwestycji, natomiast w poczuciu odpowiedzialności i mając na uwadze dobrosąsiedzkie relacje zapewniamy o naszym szczególnym zaangażowaniu w tę sprawę” – napisała do redakcji e-legnickie Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM “Polska Miedź” S.A.

– Jak widać służby prasowe działają szybciej niż pozostałe. Do urzędu nie wpłynęła jeszcze oficjalna informacja w tej sprawie – nie to jest jednak najważniejsze. Wierzę, że publicznie złożona deklaracja sfinalizowania projektu, o który mieszkańcy walczą od lat, stanie się w końcu faktem – komentuje Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna.