Odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymał łemkowski zespół folklorystyczny Roztoka z naszej gminy.

Medal przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. W imieniu ministra medal uroczyście wręczył Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, podczas festiwalu Świat pod Kyczerą w Chobieni.

Zespół założył w 2002 roku Włodzimierz Zoryło. Patronat nad działalnością grupy sprawuje Centrum Kultury w Gminie Rudna, samorząd wspiera finansowo próby czy wyjazdy na koncerty. W repertuarze zespołu są ludowe pieśni łemkowskie, słowackie, ukraińskie i polskie. Zespół składa się z 20 osób, w tym z ośmioosobowej kapeli.

– Jesteśmy trochę jak rodzina. W Roztoce śpiewają moje siostry i żona. I kilka sąsiadek. Staramy się przyciągać do zespołu młodych ludzi. Mamy fantastyczną kapelę składającą się z dwóch skrzypiec, dwóch akordeonów, klarnetu, saksofonu, bębna i tamburyna – mówi Włodzimierz Zoryło.

Roztoka ma na swoim koncie m.in. I miejsce na Festiwalu Piosenki Ludowej i Biesiadnej w Wyszęcicach czy II miejsce w Przeglądzie Form Wokalnych w Lubinie. Zespół występuje regularnie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Mniejszości Narodowych i Etnicznych Świat pod Kyczerą, w Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Śpiewająca Wieś Piotrowice oraz na Łemkowskiej Watrze w Żdyni, Ługach i Michałowie. Kilka lat temu gmina zakupiła dla zespołu tradycyjne, ręcznie wykonane stroje łemkowskie.

– Jestem dumny, że wieloletnia działalność zespołu z naszej gminy została doceniona i uhonorowana tak szczególnym odznaczeniem. Życzę kolejnych sukcesów, niegasnącej pasji w kultywowaniu folkloru oraz powodzenia w dalszej działalności koncertowej – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, wręczając odznaczenie w imieniu ministra.

Członkami Roztoki są osoby w różnym wieku, ale wszyscy śpiewają z ogromną pasją i zaangażowaniem. W 2009 roku grupa nagrała swoje utwory i wzięła udział  w Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław.

Roztoka jest jedynym w powiecie lubińskim  folklorystycznym zespołem łemkowskim. Na razie zespół nie zdecydował, gdzie zostanie umieszczony medal.