Aż 76 gospodarstw domowych z Gminy Rudna wymieni stare piece w ramach tegorocznego projektu grantowego. Jego celem jest zmniejszenie liczby wysokoemisyjnych źródeł energii. Mieszkańcy, którzy złożyli odpowiedni wniosek i znaleźli się na liście grantobiorców, mogą już rozpoczynać realizację swoich inwestycji.

Dotację na zakup i montaż kotła węglowego w ramach programu otrzymało 76 wnioskodawców z gminy Rudna, którzy złożyli odpowiednie dokumenty. Po podpisaniu umowy grantowej mogą wymienić stare kopciuchy na nowe piece gazowe, piece na pellet, pompy ciepła lub ogrzewanie indukcyjne. Termin wymiany mija 29 października 2021 roku. Maksymalne wsparcie finansowe wynosi do 70% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 20 000 złotych na jedno gospodarstwo domowe.

– Programy wymiany starych pieców to strzał w dziesiątkę i moim zdaniem nie ma lepszych inicjatyw. Osobiście zdecydowałem się na pompę ciepła i mogę z przekonaniem powiedzieć, że takie rozwiązanie to lepsza ekonomia, a przede wszystkim ekologia. W swoim domu mam już instalację fotowoltaiczną. Po instalacji pompy ciepła mój budynek staje się zeroemisyjny. Kiedyś miałem w domu piec na ekogroszek, ale był ciągły problem ze składowaniem opału i wyrzucaniem popiołu. Teraz jest całkiem inaczej, wygodniej. A w dodatku nie zanieczyszczam środowiska – mówi Radosław Malisz, właściciel domku jednorodzinnego w Rudnej.

– O dofinansowanie projektu grantowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego ubiegaliśmy się razem z Gminą Ścinawa, Chocianów, Prochowice i Gminą Miejską Lubin. W efekcie możemy sukcesywnie zmniejszać liczbę starych pieców, które nadal używane są przez mieszkańców naszej gminy, jednak nie spełniają norm unijnych. Dzięki temu będziemy wszyscy oddychać zdrowszym powietrzem – wyjaśnia Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

W ubiegłym roku gmina podpisała z mieszkańcami 73 umowy grantowe na łączną kwotę ponad 844 000 złotych. W tym roku z dofinansowania skorzysta 76 gospodarstw domowych, które łącznie otrzymają ponad 1 308 000 zł.

Punkt informacyjny w Urzędzie Gminy w Rudnej

Mieszkańcy, którzy zainteresowani są złożeniem wniosku w dostępnych programach, mogą uzyskać potrzebne informacje dotyczące wymiany pieców w urzędowym punkcie konsultacyjnym. Znajduje się on w Referacie Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa UG Rudna, telefon 76 749 21 31.