Pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań komunalnych w odremontowanym pałacu w Nieszczycach. Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, podczas przekazania kluczy życzył mieszkańcom wielu szczęśliwych chwil w nowych domach.

W wyremontowanym pałacu w Nieszczycach znajduje się 9 lokali mieszkalnych o powierzchni od 30 do 79 m². Lokatorzy mają do dyspozycji gotowe łazienki z kabinami prysznicowymi i sanitariatami czy kuchnie gazowe. W każdym mieszkaniu zamontowano nowe okna, instalacje, a także położono nowe podłogi. Lokatorzy nie kryli radości i zaskoczenia wyglądem mieszkań.

– Mieszkania są jasne i czyste. Wcześniej było tutaj zupełnie inaczej, teraz jest pięknie. Powoli będziemy tutaj się urządzać, a na wiosnę na pewno zrobimy wspólnego sąsiedzkiego grilla – zapewnili nas lokatorzy.

Podczas uroczystego odbioru kluczy do nowych mieszkań Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, życzył mieszkańcom wszystkiego dobrego. – Aby to był prawdziwy dom pełen rodzinnego ciepła i miłości. W naszej gminie chcemy adaptować więcej mieszkań, aby mogły służyć osobom, które naprawdę potrzebują lokum, a ich sytuacja uniemożliwia starania o własne miejsce do życia. Gminny zasób mieszkaniowy powinien być racjonalnie wykorzystywany na cele związane z udzielaniem pomocy mieszkaniowej tym, którzy tego rzeczywiście potrzebują.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Gminy w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, osoby, które otrzymały mieszkania spełniły kryteria ustalone przez radnych.

– Podstawowymi kryteriami przydziału mieszkań były obecne warunki lokalowe oraz wysokość dochodów – informuje Joanna Bilska z Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Przestrzennej i Spraw Komunalnych Urzędu Gminy w Rudnej.

Na remont budynku w Nieszczycach gmina otrzymała dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Ochrona Zabytków 2020 w kwocie 75 000 zł. Wartość całej inwestycji to ponad 3 480 123 złotych.

W Gminie Rudna aktualnie prowadzone są prace adaptacyjne na mieszkania w Rudnej, przy ul. Leśnej. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez gminę z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, powstaną tam 2 mieszkania socjalne i jedno chronione. Równolegle do robót w Rudnej prowadzona jest inwestycja w Brodowie. Na kwiecień przyszłego roku planowane jest tam oddanie do użytku 5 mieszkań.