76 mieszkańców z Gminy Rudna wymieni stare piece węglowe w ramach programu grantowego dla województwa dolnośląskiego. Umowy z wnioskodawcami są już podpisywane. 

Stare piece, tzw. kopciuchy, będą wymienione w domach mieszkańców gminy w ramach Programu Grantowego pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gmin Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Celem tego projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

Dotację na zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła otrzymało 76 wnioskodawców z Gminy Rudna, którzy w tym roku złożyli odpowiednie dokumenty. Podpisanie umowy grantowej umożliwi im wymianę starych pieców na nowe piece gazowe, piece na pellet, pompy ciepła czy ogrzewanie indukcyjne.

– Cieszę się, że w naszej gminie jest tak duże zainteresowanie tym programem. Osoby, które już z niego skorzystały są najlepszymi ambasadorami czystego powietrza i realnych oszczędności, jakie niesie wymiana starego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. Zachęcam do dzielenia się z innymi korzyściami z nowych źródeł energii – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, podczas podpisywania kolejnych umów na wymianę starych pieców.

Maksymalne wsparcie finansowe wynosi do 70% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 20 000 złotych na jedno gospodarstwo domowe. W edycji tego programu w 2020 roku, z pomocy skorzystało aż 72 wnioskodawców. Jednym z nich jest Tomasz Skorynów, właściciel dużego poniemieckiego domu w Radoszycach, który wymienił stary piec na kocioł gazowy i junkers do ogrzewania wody na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny.

– Przed wymianą co roku kupowaliśmy 3 tony węgla i 10 metrów sześciennych drewna. Było to bardzo uciążliwie. Paląc w piecu węglem nie było możliwości wyregulowania temperatury w domu. Do tego jeszcze konieczność utrzymywania brudnej kotłowni. Z programu dostałem na piec gazowy 7 tysięcy złotych dopłaty – informuje Tomasz Skorynów.

Cały projekt pozytywnie ocenia również mieszkaniec gminy Rudna, Łukasz Ławrynowicz.

– Ja miałem piec na ekogroszek. W sezonie szło około 2,5 tony. Zamontowałem instalację fotowoltaiczną i okazało się, że mam nadmiar prądu. Zdecydowałem, że odłączę ten stary piec i zamontuję pompę ciepła korzystając z dofinansowania. Teraz ogrzewanie mam z pompy, a resztę urządzeń na prąd i jestem mega zadowolony. Wiele osób obawia się, że pompa ciepła nie ogrzeje domu z kaloryferami. Ja właśnie taki mam i świetnie się sprawdza. Teraz są nowoczesne i wydajne urządzenia. Jak podliczyłem rachunki za ostatni rok za 140 metrowy dom, to ogrzewanie mam za darmo, a za prąd płacę około 40 zł miesięcznie. Inwestycja zwróci się w ciągu 4 lat – mówi Łukasz Ławrynowicz.

Beneficjenci tegorocznej edycji programu cieszą się, że będą mogli skorzystać z dofinansowania, które jest możliwe dzięki porozumieniu Gminy Rudna, Gminy Ścinawa, Gminy Chocianów, Gminy Prochowice i Gminy Miejskiej Lubin z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

– Kupiliśmy w Wądrożu poniemiecki dom i od razu zdecydowaliśmy, że wymienimy starego kopciucha na piec gazowy. Z programu dostaniemy zwrot 70% kosztów tej wymiany – mówią z zadowoleniem Iwona i Krzysztof Manoryk, którzy podpisali umowę z gminą 10 września 2021 roku.

W 2021 roku łączna oszacowana wartość dotacji według wniosków otrzymanych od zainteresowanych mieszkańców opiewa na kwotę 1 308 000 złotych.

W 2020 roku z dotacji skorzystały 72 gospodarstwa domowe, które na bazie umów grantowych otrzymały łącznie ponad 844 000 złotych. W ramach projektu nieefektywne źródła ciepła zostały zastąpione 49 piecami gazowymi, 10 pompami ciepła, 10 kotłami na pellet, 2 piecami elektrycznymi z fotowoltaiką i 1 hybrydowym systemem grzewczym.