Są kolejne możliwości dofinansowania wymiany źródła ciepła oraz poprawy efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Podczas spotkania informacyjnego przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu przedstawił aktualne zasady Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

– Mam stary dom po dziadkach, który będę teraz remontować. Tam jest stary piec, który chcę wymienić na ekologiczne ogrzewanie. Planuję zamontować piec gazowy oraz fotowoltaikę z magazynem ciepła. Aby to było bezobsługowe, bez doglądania i dokładania, jak przy pelecie czy ekogroszku – przyznał Przemysław Pelc z Orska, który wziął udział w spotkaniu.

Czyste Powietrze – jaki to program

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program dotacyjny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe tzw. kopciuchów oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

– Zainteresowanie tym programem i dopłatami do wymiany starego pieca na ekologiczne ogrzewanie nie maleje. Wcześniej było zainteresowanie piecami gazowymi, teraz ponad połowa zapytań i wniosków dotyczy pomp ciepła – informuje Michał Brożyna, doradca energetyczny. Przypomina, że można również otrzymać dotacje w ramach programów „Mój Prąd” oraz „Moje Ciepło”.

Gdzie złożyć wniosek i uzyskać więcej informacji

W Gminie Rudna złożono łącznie do tej pory 69 wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Wnioski o kolejne dofinansowanie można składać w Urzędzie Gminy Rudna, w którym znajduje się Punkt Konsultacyjny.

Więcej informacji o możliwościach skorzystania z programu udziela Referat Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Gminy Rudna, tel. 76 749 21 31 lub osobiście: UG Rudna, pl. Zwycięstwa 15, pokój nr 206.