W Gminie Rudna trwają nasadzenia roślin kwitnących. Tak zwane pastwiska dla dzikich zapylaczy tworzą pszczelarze ze stowarzyszenia Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego Rudna.

Do tej pory zakupiono ponad 200 sadzonek krzewów i bylin takich jak hortensje, budleje, pięciorniki czy lawenda. Są one mało wymagające, obficie kwitną przez całe lato i przyciągają wiele owadów. Pierwsze nasadzenia wykonali pszczelarze i pracownicy CKGR na zielonych terenach Centrum Kultury Gminy Rudna.

– Chcemy wspomóc owady zapylające. Pszczoły żyjące w pasiekach są wywożone na pożytek, natomiast zapominamy o tak zwanych dzikich zapylaczach, których w naszym kraju żyje 360 gatunków. Nasadzenia roślin miododajnych dostarczą im pożywienia – wyjaśnia Zbigniew Smoła, prezes stowarzyszenia.

Kolejne nasadzenia są planowane w Rudnej przy ulicy Leśnej. Zachęcamy naszych mieszkańców do dbania w przydomowych ogrodach o rośliny kwitnące – krzewy, byliny i kwiaty jednoroczne. Przyciągają one dzikie pszczoły czy trzmiele, które odwiedzając ogród pełen kwiatów zapylają także drzewa i krzewy owocowe czy warzywa.

Zadanie publiczne z zakresu ekologii i dziedzictwa ekologicznego, które realizuje stowarzyszenie, jest wspierane z budżetu Gminy Rudna.