Nowoczesny aparat do badań ultrasonograficznych zakupiła Gmina Rudna. Urządzenie będzie służyło do diagnostyki mieszkańców w ośrodku zdrowia w Rudnej.

– Zdrowie naszych mieszkańców jest jednym z moich priorytetów, dlatego zakupiliśmy USG do przychodni w Rudnej. Aparat będzie tutaj na miejscu służył do szybkiej i nowoczesnej diagnostyki oraz profilaktyki – informuje Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Aparat Arietta 750VE o wartości niemal 340 tysięcy złotych to ultrasonograficzny system diagnostyczny klasy premium wyposażony w 4 ultradźwiękowe głowice: convex, liniową, endovaginalną i kardiologiczną. Zakupiony sprzęt posiada pełne oprogramowanie do badań: kardiologicznych, pediatrycznych, małych narządów, naczyniowych, śródoperacyjnych, brzusznych, mięśniowo-szkieletowych i ortopedycznych.

– To jest aparat nowej generacji, który ma bardzo dobre parametry obrazowania. Poprzednie urządzenie, na którym pracowaliśmy wymagało od nas więcej zaangażowania. Teraz będziemy mieli komfort pogłębionej diagnostyki – mówi dr Elżbieta Andruszków-Raczyńska, specjalista radiolog.

Przypomnijmy, że ultrasonografia to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala ocenić stan organów wewnętrznych z dużą dokładnością. Pokazuje ono wszelkie zmiany w ciele pacjenta, takie jak pojawiające się guzy, torbiele czy zmiany nowotworowe. Ultrasonografia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które pozwala na wykrycie zmian chorobowych we wczesnym stadium i szybkie wdrożenie leczenia.

Na zakupionym urządzeniu można wykonywać również badania USG bioder i główek u noworodków.