Uroczyste nabożeństwo w Chobieni oraz w Gwizdanowie, Biesiada Barbórkowa w stylu “Ranczo” Wilkowyje oraz Karczma – tak dziękowali św. Barbarze górnicy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszej gminy.

Słynna ławeczka, a na niej ochroniarz, ksiądz pleban i wójt. Prawdziwy klimat “Rancza” mogli poczuć goście sobotniej Biesiady Barbórkowej, która odbyła się w Centrum Kultury Gminy Rudna.

Organizatorzy tegorocznej biesiady zadbali o dawkę dobrego humoru, śmiechu i zabawy. Na scenie mogliśmy zobaczyć Hadziuka, Michałową, Solejukową, Wioletkę. Na uczestników czekały konkursy, zabawy, tradycyjny kufel oraz  symboliczny “Mamrot” z winnicy “Łemkowska Dolina”, który został podarowany przez jej właściciela, Ryszarda Budzińskiego. 

– Szanowni państwo, drodzy goście, a szczególnie Wy – Brać Górnicza. Przed nami tradycyjna, kolejna już w naszej gminie barbórka. Co raz więcej mundurów widać, to bardzo ważne, oddajemy cześć tradycji górniczej. Dzisiaj życzę Wam, aby ten wieczór był przede wszystkim pełen dobrej zabawy. To Wasze święto, święto ciężkiej pracy jaką na co dzień wykonujecie. – powiedział podczas oficjalnej części wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski. Niech żyje nam Górniczy Stan, a św. Barbara czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami. Szczęść Boże! – dodał.

Życzenia dla górników złożyła osobiście senator Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, która nie kryła zadowolenia z zaproszenia na tak ważne wydarzenie.

– Witam Państwa bardzo serdecznie i ogromnie się cieszę z zaproszenia, bardzo stęskniłam się za barbórkami i klimatem tego święta. Drodzy Państwo praca górnika to prawdziwa służba, składam ukłon wszystkim osobom, które są związane z górnictwem oraz ich rodzinom. Państwa zawód jest ciężkim zawodem, wyrażam wielki szacunek. Życzę wszystkim zdrowia i radości, wszystkiego najlepszego – powiedziała senator Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska.

W niedzielę poprzedzającą święto górnicze odbyły się uroczyste nabożeństwa, o godz. 11:00 w Parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Chobieni, a o godz. 14:00 w Parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie.

Msze św. ku czci św. Barbary oraz w intencji Górników i Ich Rodzin miały charakter wyjątkowy. Uczestnictwo górników w tradycyjnych mundurach górniczych nadały prawdziwy klimat tym uroczystościom.

– Dziękuję panu wójtowi za zaangażowanie w dzisiejszą uroczystość. Cieszę się, że w tak pięknych okolicznościach z udziałem orkiestry górniczej Zakładów Górniczych “Rudna” wspólnie możemy celebrować św. Barbarę, której figura z XIX wieku znajduje się w naszym kościele. Z okazji zbliżającego się święta dziękuję górnikom za ich pracę i poświęcenie. – powiedział proboszcz Parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie ks. Tomasz Hęś.

W uroczystości udział brała orkiestra górnicza Zakładów Górniczych “Rudna”, przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KGHM Polska Miedź S.A. oddział Zakłady Górnicze “Rudna” oraz przedstawiciele Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po mszy św. można było skosztować żurku, tradycyjnych pierogów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich “Koźliczanki”, Centrum Kultury Gminy Rudna zadbało o słodki poczęstunek, gorącą czekoladę i herbatę. Były życzenia, rozmowy i wspólne spędzony czas. Mimo zimowej aury mieszkańcy z radością podkreślili wyjątkowy charakter tego dnia, pokazując szacunek do tradycji górniczych.

Barbórkowa Msza Święta w intencji Górników i ich Rodzin w Parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie.

 

Biesiada Barbórkowa “Ranczo” Wilkowyje

 

Msza Święta w Parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Chobieni oraz Karczma (fot. FB/ Parafia pw. św. ap. Piotra i Pawła w Chobieni)