Uroczysta msza barbórkowa, przemarsz z relikwiami św. Barbary i barbórkowa biesiada górnicza w góralskim stylu. W Gminie Rudna obchodziliśmy górnicze święto.

–  Trud górniczy bardzo mocno przekłada się na rozwój Zagłębia Miedziowego, całego regionu i kraju. W kopalniach pracują nasi Mieszkańcy i dzisiaj, w dniu św. Barbary życzę wszystkim Górnikom i ich Rodzinom wszelkiej pomyślności i dobra. Szczęść Boże! – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Po uroczystej mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Rudnej, górnicy i mieszkańcy Gminy Rudna przeszli z relikwiami św. Barbary, dziękując za Jej nieustającą opiekę.

Barbórka to również tradycyjna biesiada górnicza. W tym roku Centrum Kultury Gminy Rudna zainscenizowano ją w góralskim stylu z oprawą muzyczną kapeli Cyrna ze Szczyrku. Zgodnie z przyjętą konwencją uczestnicy spotkania meldowali się Harnasiowi. Podczas wielu zabawnych konkursów sprawdzano między innymi umiejętności szatkowania kapusty na czas, powożenia saniami czy przechodzenia w góralskim kapeluszu pod coraz niżej ustawianą poprzeczką. Nie zabrakło górniczych zawodów w opróżnianiu kufla czy testów kwalifikacji gminnych strażaków w zakuwaniu ludności w dyby. Cała impreza, ze świetną scenografią i zbójnickimi rekwizytami, w zabawny wierszowany sposób przedstawiła górników i mieszkańców naszej gminy.

– Razem z całym zespołem Centrum Kultury Gminy Rudna przygotowaliśmy to górnicze spotkanie. Dziękuję za włożone serce i ogromne zaangażowanie. Najlepszym podziękowaniem były oklaski od górników i gości naszej barbórkowej biesiady – mówi Katarzyna Miklas, dyrektor CKGR.