Gminne placówki oświatowe są zaopatrzone w środki ochrony przed COVID-19. Otrzymały również wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wytyczne opracowano, by zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Rekomendacje dotyczą higieny, wietrzenia klas, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego.

Przedszkola, żłobek oraz szkoły w Gminie Rudna od początku pandemii stosują się do wszystkich zaleceń i są zaopatrzone w środki ochrony.

– Przy każdym z czterech wejść do szkoły znajdują się bezdotykowe elektroniczne termometry do mierzenia temperatury oraz urządzenia do dezynfekcji rąk. Urządzenia te znajdują się także na szkolnych korytarzach – wymienia Zbigniew Grabowski, dyrektor szkoły podstawowej w Rudnej.

Klasy są wietrzone, a część zajęć – zgodnie z zaleceniami ministerstwa – prowadzonych jest na świeżym powietrzu. Szkoła posiada na swoim wyposażeniu profesjonalne ozonatory do dezynfekcji powietrza metodą ozonowania. W szkolnym izolatorium zgromadzono odpowiednie ilości płynu do dezynfekcji oraz jednorazowe maseczki.

Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

W 2020 roku wydatki gminy związane z pandemią wyniosły prawie 126 000 zł. Za te pieniądze zakupiono 225 litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, 9 760 maseczek jednorazowych, 8 000 sztuk maseczek bawełnianych, 29 000 sztuk rękawiczek jednorazowych, 750 kombinezonów, 10 sztuk ochronnych gogli, 7 bezdotykowych termometrów, 13 dozowników do płynu dezynfekującego, 4 dozowniki łokciowe, 24 kartony ręczników papierowych, 10 przyłbic, 20 litrów żelu do dezynfekcji, 2 ozonatory, 10 litrów mydła antybakteryjnego, płyn do dezynfekcji placu zabaw, 2 termometry na podczerwień oraz 16 litrów płynu do dezynfekcji zabawek. Środki te otrzymały żłobek, przedszkola, szkoły, ZGKiM, GOPS oraz Ochotnicze Straże Pożarne.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu przekazał w tym roku środki ochrony osobistej z przeznaczeniem dla placówek obsługiwanych przez Gminę Rudna. Placówki otrzymały z tej puli 250 litrów płynu do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, 90 litrów płynu uniwersalnego oraz 24 000  sztuk jednorazowych maseczek.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia przydzieliło środki ochrony indywidualnej z przeznaczeniem dla podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej. Przychodnia Cuprum-Med w Rudnej otrzymała 12 000 sztuk jednorazowych rękawiczek, 800 włókniowych fartuchów, 120 sztuk ochronnych gogli, płyn do dezynfekcji oraz 1000 sztuk półmasek typu FFP2.