Zakończyliśmy remont remizy strażackiej w Chobieni. Strażacy z chobieńskiej jednostki już cieszą się z nowych, odnowionych pomieszczeń, które wesprą ich pracę.

Podczas dwóch etapów prac budowlanych wyremontowano wieżę strażacką. Remiza zyskała też centralne ogrzewanie, a wszystkie pomieszczenia wewnątrz zostały odnowione.

– Wszystko wygląda jak nowe. Najbardziej cieszy nas centralne ogrzewanie, co pozwoli na suszenie mundurów tutaj na miejscu. Mamy też nowe podłogi w garażach zrobione z przemysłowego betonu, który wytrzyma każde obciążenie. Nasz samochód pożarniczy wypełniony wodą waży ponad 15 ton. Teraz jeszcze uzupełnimy mniejszy garaż w półki i będzie można dodatkowo wprowadzić naszą łódź ratowniczą – wyjaśnia Sławomir Lechman, prezes OSP Chobienia.

Radości z nowej bazy dla strażaków nie kryje również Stanisław Czech, wiceprezes OSP Chobienia, który niedawno obchodził 50-lecie służby w ochotniczej straży.

– Przed remontem, jak na zewnątrz robił się mróz, taki poniżej 15 stopni, to w środku mieliśmy maksymalnie 5 stopni, a czasami i mniej. Wtedy chłopaki włączali na noc taką zwykłą turystyczną kuchenkę i podstawiali pod samochód, aby nie zamarzł płyn. Teraz to jest super – mówi druh Stanisław Czech.

– Jestem zadowolony, że strażacy z OSP Chobienia mają od dzisiaj do dyspozycji zmodernizowany budynek remizy. Wszyscy doceniamy ich ogromne zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Ale straż to nie tylko gaszenie pożarów, lecz również wyjazdy do wypadków drogowych czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy ze wszystkich jednostek w naszej gminie angażują się w szeroko rozumianą działalność społeczną, sportową, edukacyjną, kulturalną czy wolontariat. Pomagają także w organizacji festynów, zawodów czy dożynek, za co serdecznie im dziękuję – podkreśla Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, który wziął udział w odbiorze końcowych prac przy remizie OSP Chobienia.

Remont budynku OSP w Chobieni to koszt ponad 297 000 zł. Gmina Rudna w przyszłym roku zamierza zmodernizować kolejne remizy strażackie. Pełną modernizację przejdzie m.in. remiza OSP w Górzynie. Budynek zostanie przystosowany do obsługi średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, dzięki czemu jednostka będzie mogła częściej wyjeżdżać do zgłoszeń.