Mieszkańców gminy zapraszamy w sobotę 18 września do Koźlic, gdzie odbędzie się V Charytatywny Bieg na Grzybową Górę. Biuro biegu zaprasza od 9.00. Starty na różnych dystansach ruszają od 10.00. Będzie można biec, iść z kijkami nordic walking, jechać na rowerze albo spacerować. Wszystko, aby wspomóc leczenie trzyletniej Julki Strzeleckiej, która cierpi na rzadką chorobę – Zespół Angelmana. Organizatorem Biegu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Koźlic Grzybowa Góra.

Dla rowerzystów przygotowano trasę turystyczną o długości 12 km i nieco trudniejszą trasę MTB liczącą 10 km. W biegu dla Julki dzieci będą mogły biec na dystansach 100, 200 i 300 metrów. Bieg główny na Grzybową Górę rozpoczyna się o 12.30.

Wśród uczestników wszystkich trzech konkurencji zostaną rozlosowane cenne nagrody. Między innymi trzydniowy pobyt w Rewalu, rozrywkowy event dla całej klasy lub grupy przedszkolnej czy voucher o wartości tysiąca złotych do sklepu rowerowego. Uczestnicy otrzymają medale i posiłek regeneracyjny. Wpisowe wynosi 30 złotych.

– Przygotowaliśmy wiele atrakcji o charakterze sportowo-rekreacyjnym, a także fantastyczne jedzenie – pierogi, lokalne specjały i ciasta. Do puszek będziemy zbierać datki na pomoc dla Julki Strzeleckiej. Mam nadzieję, że szybko się zapełnią – mówi Aleksandra Kurek, sołtys Koźlic.

W programie jest konkurs cegiełkowy. Każda cegiełka o wartość 20 złotych wygrywa. Do zdobycia mnóstwo voucherów, rękodzieło, miody, sery i wiele niespodzianek. Podczas licytacji będzie można wylicytować lot samolotem z elementami szkolenia, rower trekkingowy oraz kartę z wizerunkiem i autografem Roberta Lewandowskiego.

W Koźlicach będzie również bohaterka V Charytatywnego Biegu na Grzybową Górę, Julia Strzelecka z rodziną.

– Kiedy Julka się urodziła, wszystko wydawało się być w porządku. Problemy zaczęły się jednak tuż po powrocie ze szpitala do domu – wspomina przez łzy Izabela Strzelecka. – Trudno opowiedzieć, co wszyscy przeszliśmy przez ponad dwa lata, zanim została postawiona właściwa diagnoza. Najprawdopodobniej nigdy nie będzie mówiła i na pewno do końca życia nie będzie samodzielna.

Najlepsze efekty przynosi rehabilitacja. Jeden turnus to koszt blisko 7 tysięcy złotych. Aby uzyskać widoczne rezultaty, Julia powinna przejść w roku co najmniej pięć, sześć takich dwutygodniowych turnusów.

– Musiałam zrezygnować z pracy, bo nasza Julia wymaga całodobowej opieki. Nie chodzi samodzielnie. Sama nie zje, nie umyje się, nie skorzysta z toalety – wyjaśnia Izabela Strzelecka. – Może dla niektórych 40 tysięcy to nie jest duża suma, ale dla nas to ogromne pieniądze, których sami nie zbierzemy. Dlatego wdzięczni jesteśmy Stowarzyszeniu Grzybowa Góra, mieszkańcom Koźlic i wszystkim, którzy chcą nam pomóc.

Do akcji włączyli się pracownicy Centrum Kultury Gminy Rudna, uczniowie oraz harcerze z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej “Per Aspera Ad Astra”. OSP Chobienia i OSP Orsk przeprowadzą specjalistyczne szkolenie dla dzieci, a zabezpieczeniem medycznym zajmie się Grupa Ratownicza Dziesław. Ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM przygotują zjazd na linie.

– Zachęcam wszystkich naszych mieszkańców do udziału w tej akcji. Bezinteresowna pomoc dla małej Julki, to wyraz naszej pięknej polskiej solidarności. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie V Charytatywnego Biegu na Grzybową Górę. Z całą pewnością pomaganie uskrzydla – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, który z pracownikami urzędu gminy weźmie udział w biegu. Gmina przekazał również gadżety do konkursów.

Datki dla Julki zbiera Fundacja Serca dla Maluszka.