Gmina Rudna pozyskała środki finansowe dla szkół w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Szkoły w Chobieni i w Rudnej wzbogacą się o wyposażenie, dzięki któremu uczniowie będą mogli rozwijać umiejętności związane z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką.

Do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej trawiło 123 600 zł, a do Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobienia – 86 700 zł. Za otrzymane pieniądze gminne placówki zakupią wyposażenie techniczne potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia czy zdolności myślenia matematycznego. Nowy sprzęt wspomoże także rozwój umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii czy stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

– W naszej gminie dokładamy wszelkich starań do tego, aby edukacja była na jak najwyższym poziomie. Nasze dzieci i młodzież mają dostęp do nowoczesnego sprzętu, nie tylko dzięki własnym inwestycjom gminy, ale również środkom zewnętrznym, o które ubiegamy się na bieżąco. Jest to niezwykle ważne w rozwoju kompetencji związanych z nowymi technologiami, które są obecnie bardzo pożądane na rynku pracy – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Dzięki środkom z programu do szkół trafią drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami) czy mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami. Pojawią się także sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie) czy stacje lutownicze do mikrokontrolerów.

Program „Laboratoria przyszłości” ma na celu wsparcie uczniów w rozwoju umiejętności technicznych. Uczniowie będą rozwijać swoje zainteresowania w ramach zajęć szkolnych, a także zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Zdobyta wiedza ma także wpływać na osobisty rozwój ucznia, a także radzenie sobie w życiu codziennym.