Gmina Rudna kolejnym punktem na mapie Dolnego Śląska promującym profilaktykę raka jelita grubego. Bezpłatne testy na krew utajoną są już dostępne dla mieszkańców Gminy Rudna. Testy można odebrać w przychodni zdrowia w Rudnej oraz w przychodni zdrowia w Chobieni.

Badanie wykonuje się samodzielnie w domu. Próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą. Próbka następnie trafia do Dolnośląskiego  Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, gdzie zostaje poddana analizie.

Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Dla wielu pacjentów pozytywny wynik testu jest impulsem i motywacją do wykonania tego badania. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, zatem ma zagwarantowaną kompleksową opiekę onkologiczną.

Kto może skorzystać z testu?

  • Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego.
  • Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Więcej informacji pod nr tel. 76 759 12 00,  76 759 12 01.