Zajęcia taneczne, basen, gimnastyka dla kręgosłupa, zajęcia informatyczne czy wyjazdy na spektakle teatralne. To tylko niektóre propozycje Uniwersytetu III Wieku w Gminie Rudna, który zainaugurował kolejny rok akademicki.

Organizatorem zajęć finansowanych z gminnego budżetu jest Centrum Kultury Gminy Rudna. Dyrektor CKGR Anna Badecka przyznaje, że pandemia przerwała zajęcia i zawiesiła wiele planów.

UTW

– Nasi studenci ogromnie stęsknili się za sobą. Jak ruszyła akcja „Rozkwitnij na wiosnę ”, już mieliśmy zajęcia na dworze. W lecie też nie było zwyczajowej przerwy, spotykaliśmy się cały czas. Dlatego ta inauguracja ma taki trochę symboliczny charakter, ponieważ nasz rok akademicki trwa już od kilku miesięcy.

Wśród studenckiej braci dominują panie, które chwalą sobie zajęcia prozdrowotne i możliwość spotkania się w szerszym gronie. – Lubię tańce, gimnastykę, zajęcia na basenie. Ważne jest dla mnie, że spotykamy się ze znajomymi, rozmawiamy, śmiejemy się, planujemy kolejne zajęcia – mówi Janina Jedlińska. – Zajęcia bardzo mi się podobają. Gotowanie, ceramika, sztuka układania kwiatów. No i gimnastyka dla zdrowia – dodaje Zofia Job z Koźlic. – Ja mam przyjemność z nauki. Po prostu. Chciałbym się uczyć wszystkiego, co tylko można – przyznaje Ryszard Socha z Chobieni.

Każdy semestr w Uniwersytecie III Wieku ma swój określony temat wiodący. Ten, który oficjalnie się właśnie zaczyna, ma profil prozdrowotny i będzie przypominał Akademię Wychowania Fizycznego.

UTW

– Bardzo mnie cieszy państwa uśmiech, aktywność i dążenie do ciągłego rozwoju – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna. – Ze swej strony władze gminy dokładają wszelkich starań, aby program każdego semestru był ciekawy i atrakcyjny.

Stałym punktem programu są wycieczki do opery, teatru czy kina oraz występy artystów. Paulina Gołębiowska, gwiazda inauguracyjnego koncertu, to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest wykładowcą wokalistyki jazzowej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Studenci nie płacą czesnego, zajęcia na Uniwersytecie III Wieku są finansowane z budżetu Gminy Rudna.