Rozpoczął się remont elewacji kościoła pw. św. Marcina w Rynarcicach. Prace możliwe są dzięki dotacji z fundacji KGHM Polska Miedź.

Ekipa remontowa zabezpiecza elewację kościoła od strony ołtarza. Wilgotna pogoda nie sprzyja pracom. Kamienne elementy ścian wymagają odpowiedniego schnięcia nakładanego tynku.

Remont możliwy jest dzięki pozyskaniu 100 tys. zł dotacji z Fundacji KGHM Polska Miedź.

– Świątynia w Rynarcicach pilnie potrzebowała remontu, dlatego bardzo cieszymy się z tej pomocy. Dziękujemy fundatorom, ale także panu Adrianowi Wołkowskiemu, wójtowi gminy, który osobiście pomógł nam w pozyskaniu tej finansowej pomocy od miedziowego koncernu – mówi ks. Jerzy Jastrzębski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mlecznie, której kościołem filialnym jest świątynia w Rynarcicach.

Kolejnym etapem będzie usunięcie z wnętrza kościoła drewnianej boazerii. Znajdujące się pod nią ściany są mokre i trzeba je skuć. Po wyschnięciu będzie można nałożyć grzybobójczy środek i wykonać w przyszłości nowe tynki. Na zewnątrz widać również pęknięcia fundamentów i kiepski już stan starych rynien. Ks. Jastrzębski nie ukrywa, że będzie szukał środków na kontynuowanie prac.

Kościół w Rynarcicach został wzniesiony w drugiej połowie XIV lub XV wieku. Od XVI wieku do końca 1945 roku był świątynią ewangelicką. Zniszczony podczas wojny został odbudowany w 1971 roku.