Pomnik pamięci Polaków rozstrzelanych w 1945 roku, zlokalizowany w miejscowości Chełm, zostanie odnowiony. Gmina Rudna pozyskała na ten cel 10 000 złotych z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pomnik pamięci upamiętnia Polaków rozstrzelanych w styczniu 1945 roku przez niemieckie oddziały SS. Na monumencie widnieje 16 nazwisk zamordowanych osób, które uciekały z przymusowych robót do Polski. Pamiątkowy pomnik wzniesiono w miejscu zbrodni. Jest on wpisany do ewidencji miejsc pamięci narodowej, usytuowanych na terenie Gminy Rudna.

– Dokładamy wszelkich starań, aby historia naszej gminy nie została zapomniana. Właśnie dlatego wykorzystujemy wszelkie możliwości pozyskiwania dofinansowań. Odnowa pomnika pozwoli nam ocalić historyczne miejsca przed degradacją oraz upowszechnić wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce w naszym rejonie kilkadziesiąt lat temu – mówi Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

Zakres prac obejmie rozbiórkę kostki brukowej wokół pomnika oraz zniszczonych elementów ogrodzenia z cegły. Pomnik zostanie oczyszczony, a napisy odtworzone. Cały monument będzie także zaimpregnowany i zabezpieczony przed niszczeniem.

Całkowity koszt odnowienia pomnika to 22 000 złotych. Blisko połowa tej kwoty została już pozyskana z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W tym roku Gmina Rudna składa także wniosek do Ministerstwa Kultury na renowację pomnika Bohaterów Westerplatte w Chobieni. To kolejny ważny element pamięci historycznej w naszej gminie zaplanowany do rewitalizacji.