Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej  jako pierwsza w Polsce szkoła rolnicza wdrożył zamontowany system rolnictwa precyzyjnego. Co to takiego jest? Jest to inteligentne rozwiązanie dla nowoczesnych gospodarstw rolnych, ułatwiające pracę na roli. 

System ten wykorzystywany jest do mapowania czyli tworzenia elektronicznej wersji mapy pola, która jest niezbędna podczas prac polowych. Pozwala także na prowadzenie równoległe czyli wyznaczanie optymalnych ścieżek przejazdu w oparciu o charakterystykę i wymiary sprzętu.

Zapewnia powtarzalność pozycji czyli określenie pozycji maszyny na polu z dokładnością do 2 cm, służy do automatycznej kontroli dawek nawożenia i pozwala na precyzyjną pracę nocą.

Cały zakupiony zestaw składa się z walizki treningowo szkoleniowej, umożliwiającej naukę planowania poszczególnych zadań w pracowni mechanizacji oraz systemu nawigacji z układami sterowania ciągnikiem  do przeprowadzenia prac polowych. Filip już przetestował nasze urządzenie na szkolnym polu i był pod wielkim wrażeniem,  jak możne ułatwić  pracę zamontowany system. Szkoła do wiosennych prac polowych ma już wszystko: nowoczesny ciągnik z nawigacją, zestaw do uprawy gleby i zestaw do siewu.

Placówka dysponuje nowoczesną pracownią językową, sprzętem i programami do nauczania w zawodzie technik architektury i krajobrazu, tworzony jest szkolny ogród oraz rozbudowywana i doposażona szkolna pasieka.