Gmina Rudna znalazła się na piątym miejscu w Polsce spośród wszystkich gmin wiejskich w rankingu dobrych miejsc do życia. Ranking przygotowała Polska Agencja Prasowa.

Nasza gmina znalazła się wśród najlepszych miejsc do życia w Polsce. Ocenie podlegało niemal 50 czynników, opracowanych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.

Ranking badał przede wszystkim działania lokalnych władz na rzecz mieszkańców. Sprawdzano między innymi zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy edukację.

– Cieszy mnie wysokie miejsce naszej gminy w tym rankingu. Wymiernie, bo na tle innych gmin, pokazuje to, co nasi mieszkańcy odczuwają na co dzień. Mamy nieustannie rozbudowywaną sieć wodno-kanalizacyjną, świetnie wyposażone szkoły, finansujemy dodatkowe zajęcia sportowe. Znacząco dotujemy koszty wody i ścieków, dzięki czemu ich ceny są bardzo niskie. Nasi mieszkańcy są zwolnieni z podatków od nieruchomości. Mamy szeroki gminny pakiet zdrowotny, czyli szybki i bezpłatny dostęp do lekarzy specjalistów. Na terenie gminy działają bezpłatne punkty dostępu do Internetu i bezpłatna komunikacja. Mamy bezpłatne przedszkola czy żłobek, atrakcyjną bezpłatną ofertę zajęć kulturalnych. Nasze dzieci wyjeżdżają na bezpłatne zielone szkoły, a mieszkańcy korzystają z ofert licznych stowarzyszeń finansowanych przez gminę. Wszyscy widzimy, że nasza gmina to atrakcyjne miejsce do życia. Gmina przeżywa obecnie prawdziwy boom budowlany, coraz więcej osób osiedla się w sołectwach naszej gminy. Jako władze zaspokajamy potrzeby mieszkańców, a Gmina Rudna to naprawdę dobre miejsce do życia, które wspólnie tworzymy – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

W tym ogólnopolskim rankingu Rudna zajęła najlepsze miejsce obok Wrocławia, Lubina i Kobierzyc. To pierwsza od wielu lat tak wysoka ocena naszej gminy w ogólnopolskich zestawieniach.

Więcej o rankingu na stronie samorzad.pap.pl – ZOBACZ