25 uczniów szkół średnich z Gminy Rudna otrzymało jednorazowe stypendia naukowe. Wszyscy nagrodzeni mieli w roku szkolnym 2020/2021 bardzo dobre wyniki w nauce. Każdy z tegorocznych stypendystów otrzymał od gminy 2 000 złotych. Łącznie na ten cel zabezpieczono w budżecie gminy 50 000 zł.

– Nie ma lepszej wizytówki naszej gminy, jak młodzi ambitni ludzie, którzy konsekwentnie realizują swoje marzenia. Jestem pod ogromnym wrażeniem starań naszych młodych mieszkańców, aby osiągać tak znakomite wyniki naukowe i sportowe. W naszej gminie mocno wspieramy rozwój uczniów, inwestujemy w pomocne naukowe, tak aby za kilka lat stypendystów było co najmniej dwa razy tyle. Wręczone dzisiaj stypendia to jedne z najlepiej wydanych gminnych pieniędzy – podkreśla Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Najwyższą średnią 5,65 punktów uzyskała Karina Papaj z Gwizdanowa, tegoroczna maturzystka w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego w Piłce Ręcznej MKS Zagłębie Lubin w Lubinie. Karina od 4 lat trenuje sporty MMA. Ma na swoim koncie Mistrzostwo Polski Juniorów, III miejsce na Mistrzostwach Europy i II miejsce w Pucharze Polski.

– Trenuję średnio 3 godziny dziennie. Dużo uczyłam się dojeżdżając codziennie do szkoły pociągiem – wykorzystywałam ten czas na naukę. A jak miałam większe sprawdziany, to trener czytał mi materiały na głos, a ja trenowałam równocześnie na macie – zdradza sekret tak dobrych wyników naukowych i sportowych. Od października, Karina rozpoczyna studia na wrocławskim AWF.

Arkadiusz Matijczak z Toszowic, zdał w tym roku maturę w II LO w Lubinie w klasie o profilu matematyczno-geograficznym. – Od stycznia codziennie uczyłem się bardzo dużo. Wziąłem jeszcze cztery przedmioty dodatkowe. Na maturze wszystko poszło świetnie, zwłaszcza matematyka – przyznaje. Od października rozpoczyna studia na Politechnice Wrocławskiej. W przyszłości chce być geodetą.

O stypendia mogli ubiegać uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce – średnią arytmetyczną ocen minimum się 4,9, ocenę z zachowania minimum bardzo dobrą lub byli laureatami olimpiad przedmiotowych przynajmniej na szczeblu wojewódzkim z oceną z zachowania minimum dobrą oraz średnią arytmetyczną ocen za wyniki w nauce minimum 4,0.