14 listopada cerkiew prawosławna wspomina świętych cudotwórców Kosmę i Damiana. Dziś z tej okazji odbyło się Święto Parafialne w Studzionkach. Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył ksiądz mitrat dr Dariusz Ciołka, proboszcz Prawosławnej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej.

– Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość do naszej cerkwi. Cerkwi, która była kiedyś małą pogrzebową kapliczką protestancką. Pomału z pomocą dobrych ludzi, ale też z pomocą Bożą możemy spotkać się dziś w tym miejscu – powiedział proboszcz parafii w Studzionkach Ksiądz prot. Sławomir Sorokanycz.

– Dziękuję serdecznie Panu Wójtowi, za osobiste zaangażowanie w pozyskanie środków finansowych na remont naszej cerkwi. Dziękuję wszystkim za współpracę na każdej płaszczyźnie. Dziękuję za wszelką pomoc i sympatię jaką otrzymujemy każdego dnia. Dziękuję za modlitwę kolegom duchownym, którzy przyjechali z innych parafii, a moim parafianom za serce i pracę, które wkładają każdego dnia, po to, by nasza cerkiew była coraz piękniejsza. Cieszę się, że mamy miejsce, w którym możemy się spotykać na wspólnej modlitwie – dodał ksiądz proboszcz.

Ksiądz prot. Sławomir Sorokanycz odczytał list od Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławsko i Szczecińskiego, który nie mógł osobiście uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości.

Wójt Gminy Rudna Adrian Wołkowski z okazji Parafialnego Święta skierował życzenia do proboszcza oraz wiernych.

– Wiara i modlitwa czynią nas silniejszymi. Wierzę, że atmosfera wzajemnego zrozumienia i poszanowania dla tradycji będzie stale umacniana. W tym pięknym dniu życzę wytrwałości, radości, błogosławieństwa w apostolskiej posłudze. Niech niesłabnąca radość w głoszeniu Słowa Bożego będzie siłą do dalszej pracy na rzecz mieszkańców naszej gminy.

Kosma i Damian byli braćmi, prawdopodobnie bliźniakami, lekarze rzymscy, męczennicy wczesnochrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego. Według tradycji zginęli 26 września 283 lub 303 roku.