W zeszłym roku mieszkańcy Koźlic wraz ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego „Rudna” zasadzili przy świetlicy miododajne rośliny. Tegoroczny Dzień Pszczoły był okazją do ponownego spotkania i sprawdzenia wzrostu lawend i budlei, ale nie tylko. 

20 maja prezes stowarzyszenia, Zbigniew Smoła  spotkał się z dziećmi, by opowiedzieć im więcej szczegółów z życia pszczół. W altanie odbyła się prelekcja z prezentacją multimedialną na temat ścieżki życia pszczoły oraz pozyskiwania i zastosowania produktów pszczelich. Uczestnicy spotkania przekonali się o szerokim zastosowaniu cennej pracy pszczół podczas warsztatów własnoręcznie wykonywanych  naturalnych świec woskowych.

Dzieci nie tylko poznały tajniki pracy w pasiece,  mogły  także poczuć się jak prawdziwy pszczelarz w profesjonalnym stroju. Właśnie ze środków  gminnych zakupiono pszczelarską odzież ochronną, która pozwala na uczestniczenie dzieci i młodzieży w zajęciach edukacyjnych. Gmina Rudna, jako przyjazna dla zapylaczy, w każdym roku dba o pszczoły w pasiekach znajdujących się na terenie gminy. Spotkania z młodym pokoleniem i przekazywanie wiedzy poprzez zabawę to najlepszy sposób na zwiększenie świadomości o ważności pszczół w naszym życiu, a może również  inspiracja do założenia własnej pasieki.