Było uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, złożenie kwiatów pod pomnikami w Gwizdanowie i Chobieni, historyczna inscenizacja oraz patriotyczny koncert. Tak obchodziliśmy w naszej gminie Święto Niepodległości.

Tegoroczne obchody miały wyjątkową wojskową oprawę. Żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej uroczyście wciągnęli polską flagę na maszt na rynku w Chobieni.

11 listopada

– Polska flaga i polski hymn zawsze przyspieszają rytm serca. Jesteśmy wzruszeni szczególnie teraz, w trudnych chwilach dla żołnierzy i funkcjonariuszy stacjonujących na wschodniej granicy naszego kraju. Pragnę z tego miejsca podkreślić, że zawsze staliśmy i stać będziemy murem za polskim mundurem. Dziękuję w imieniu swoim i nas wszystkich za ich służbę. Pamiętajmy, że bez wolności jesteśmy jak ptak zamknięty w klatce, pozbawiony radości z życia. Powstańcy warszawscy, pytani po latach czy było warto narażać się na śmierć, podkreślali, że nawet dla tych paru chwil wolności należało walczyć. Sybiracy, którzy są tutaj dzisiaj z nami zawsze mówią, że wolność w sercach jest nie do złamania. Bo niepodległość, której odzyskanie świętujemy to właśnie wolność – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, otwierając gminne święto.

Mieszkańcom bardzo podobał się spektakl przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną. Przemówienia Józefa Piłsudskiego przeplatały się z pokazem walk, jakie stoczyły się w Warszawie w 1918 roku.

–  Interesuję się historią i II wojną światową. Poprosiłem żołnierzy o pokazanie mi takiego historycznego karabinu. A strzelanie było fajne – przyznał Franciszek Marks, uczeń VII klasy ze szkoły w Chobieni.

Mimo chłodu i późnej pory, mieszkańcy naszej gminy z zainteresowaniem obejrzeli inscenizację. Podobała się biało – czerwona oprawa uroczystości i autentyczne poczucie wspólnoty.

– Raz do roku warto marznąć. To podniesienie flagi na maszt, to aż serce mi prawie stanęło. A wieczór też ma swój nastrój, nasz rynek tak pięknie oświetlony. Bardzo ładnie to wszystko wyglądało – powiedziała Krystyna Makarczyk. – Warto zobaczyć coś czego na co dzień się nie doświadcza. Można trochę inaczej przeżyć to święto – dodał na podsumowanie Jarosław Pełesz z Chełma.

Gminne obchody Święta Niepodległości zakończył koncert patriotyczny w wykonaniu przedszkolaków, grupy artystycznej z CKGR oraz zespołów Roztoka i Sasanka.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/spolecznoscgminyrudna