W szkole podstawowej w Chobieni zaczęła działać Akademia Talentów. Jej celem jest rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.

– Pomysł narodził się po rozmowach z rodzicami, którzy zgłaszali nam potrzebę uruchomienia dla dzieci dodatkowych zajęć. Przeprowadziliśmy ankiety i przygotowaliśmy szczegółową diagnozę. Na tej podstawie został opracowany program naszej Akademii – informuje Kamila Mazurek, dyrektor szkoły w Chobieni.

Dla chętnych uczniów uruchomiono lekcje języka angielskiego z native speakerem, zajęcia z robotyki, matematykę dla młodszych i starszych grup, szkolny teatr, zajęcia artystyczne Tańczące nutki, koło biologiczne oraz dla klas I-III Małego Omnibusa.

– Frekwencja już przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – podkreśla Kamila Mazurek. – Lekcje angielskiego z rodowitym Anglikiem Markiem Hulf podzieliliśmy aż na pięć grup. Podobnie jest z robotyką i matematyką. Dzieci i młodzież z ogromnym zapałem, po lekcjach, angażują się w różne rozwijające ich aktywności – dodaje.

Co warto zauważyć, Akademia odeszła od tradycyjnego modelu stosowanego w klasach. Nauczyciele stawiają na samorozwój uczniów, są dla nich przewodnikami i mentorami, a większość ćwiczeń realizowanych jest w formie projektów.

– Jestem wyjątkowo zbudowany pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem nowej dyrekcji szkoły. Najpierw współpraca z grupą KGHM w zakresie  technologii przyszłości, a teraz rozwój umiejętności uczniów znacznie wykraczający poza podstawę programową – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Szkolna Akademia Talentów jest finansowana z budżetu Gminy Rudna. Projekt ma być poszerzany o nowe koła zainteresowań. Gmina Rudna wspiera dodatkowe działania edukacyjne i zachęca szkoły do tworzenia projektów nakierowanych na ciekawe i nowoczesne kształcenie. Na razie takie projekty przygotowano w szkole w Chobieni.